Formalności związane z zakupem mieszkania

Formalności związane z zakupem mieszkania

Kupiłeś mieszkanie? Sprawdź,  jakich formalności musisz dopełnić po wprowadzeniu się do wymarzonego lokum.

Po przejściu przez szereg formalności w końcu stałeś się szczęśliwym posiadaczem własnego mieszkania. Jednak formalności związane z zakupem nieruchomości nie kończą się na podpisaniu aktu notarialnego i odbiorze mieszkania. Poniżej przedstawiamy formalności, których należy dopełnić po przeprowadzeniu się do nowego mieszkania.

Zmiana adresu zameldowania
Pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić po przeprowadzce do własnego mieszkania jest zmiana adresu zameldowania. Możemy tego dokonać poprzez złożenie formularza zameldowania w Urzędzie Gminy, właściwym ze względu na położenie Twojego nowego mieszkania. Ważne, abyś wziął ze sobą:
wypełniony formularz „Zgłoszenie pobytu stałego”
dowód osobisty lub paszport
dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej
Zmiany zameldowania możesz dokonać w ciągu 30 dni od dnia przybycia do nowego mieszkania.
Urzędnik wyda Ci od ręki zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały. Za wydanie zaświadczenia nie są pobierane żadne opłaty.

Wymiana dowodu osobistego
Zgodnie z nowymi zapisami Ustawy o dowodach osobistych, po zmianie adresu zameldowania nie ma obowiązku wymiany dowodu osobistego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na jego wymianę koniecznie zabierz ze sobą:
– wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego
– zdjęcie paszportowe
– dotychczasowy dowód osobisty
Nowy dowód osobisty powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Za wydanie dowodu nie są pobierane opłaty.

Prawo jazdy
Zmieniając adres zameldowania nie zapominaj o wymianie prawa jazdy na nowe. Możemy tego dokonać w Urzędzie Gminy, właściwym dla miejsca zameldowania. Udając się do Urzędu, nie zapomnij wziąć ze sobą:
Wniosku o wydanie prawa jazdy
odpowiedniej fotografii
dowodu osobistego
kserokopii aktualnego prawa jazdy
Dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej
Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wraz z opłatą ewidencyjną wynosi 100,50 zł.
Status wydania dokumentu możesz śledzić na stronie: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html

Media
Ważnym elementem, przy zakupie nowego mieszkania jest podłączenie do sieci dystrybucyjnej oraz aktywacja/ instalacja licznika. W tym celu powinieneś zawrzeć umowę sprzedaży energii elektrycznej u wybranego sprzedawcy. Pamiętaj, iż istnieją dwa rodzaje umowy – na sprzedaż prądu oraz na jego dystrybucję. Zmiana sprzedawcy prądu jest możliwa, natomiast nie możemy zmienić dystrybutora, gdyż jest on przypisany do konkretnego miejsca zamieszkania. Jeżeli w Twoim mieszkaniu dostarczany jest gaz, należy również podpisać umowę na dostarczanie paliwa gazowego. Udając się do dostawcy energii elektrycznej czy gazu warto wziąć ze sobą dokument poświadczający prawo do lokalu (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej).

Kategoria: 

Zainteresowała Ciebie nasza oferta?

Formularz kontaktowy

Wypełnij formularz, a specjalnie dla Ciebie przejrzymy oferty ponad 200 Inwestycji w Warszawie oraz okolicy i przedstawimy tylko te propozycje sprzedaży Nowych Mieszkań bez prowizji i w najniższych cenach które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania.

Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 5 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135, z późn. zm.) przez administratora danych, CentralSpace S.A. z siedzibą Trzech Budrysów 29/28, 02-381 Warszawa, w celu przedstawienia oferty handlowej CentralSpace S.A., a także w celach marketingowych. Podanie danych osobowych CentralSpace S.A. jest dobrowolne, poprzez zaakceptowanie niżej wymienionych oświadczeń.