Informacje z rynku mieszkaniowego

Aktualne informacje z polskiego rynku nieruchomości

12.10.2017

RYNEK NIERUCHOMOŚCI ROŚNIE W SIŁĘ

Polscy deweloperzy od stycznia do sierpnia 2017 r. wybudowali 88 tys. lokali- jest to rekordowa liczba w historii branży.

Deweloperzy notowani na Giełdzie Papierów Wartościowych , NewConnect i Catalyst zwiększyli sprzedaż mieszkań do blisko 22 tys. sztuk po trzech kwartałach tego roku. Od lutego ubiegłego roku rośnie Warszawski Indeks Giełdowy Nieruchomości. Najświeższe dane z rynku nieruchomości pokazują że popyt na mieszkania ciągle rośnie.

(Źródło:rp.pl http://www.rp.pl/Mieszkaniowe/310109895-Deweloperzy-z-potencjalem.html#ap-1 )

 

05.10.2017

NIŻSZE CENY MIESZKAŃ W WARSZAWIE

Jak podaje portal bankier.pl w sierpniu odnotowano spadek cen mieszkań o 0,22 pkt w porównaniu z lipcem tego roku. Problemem dla deweloperów staje się miejsce wybudowania osiedla. Brakuje gruntów pod zabudowę w dobrych lokalizacjach .

(Źródło:bankier.pl http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zaczyna-brakowac-dobrych-gruntow-a-ceny-rosna-7547014.html )

 

02.10.2017

PEWNA LOKATA KAPITAŁU = MIESZKANIA

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny produkcja budowlano-montażowa po dwóch kwartałach 2017 r. wzrosła do 19,8% gdzie rok wcześniej notowała spadek o 18,8 %. Powodem takiego wzrostu zdaniem wielu ekspertów jest fakt że nasze społeczeństwo się bogaci i szuka pewnej lokaty kapitału. W dzisiejszych czasach to właśnie mieszkania są najlepszą inwestycją , która w przyszłości może nie stracić na wartości.

Skontaktuj się z naszymi doradcami 500 220 200

 

25.09.2017

MIESZKANIE DLA MŁODYCH - aktualizacja

Osoby zainteresowane kupnem lokalu z rynku pierwotnego wykorzystały prezent jakim był uruchomienie dodatkowych pieniędzy na program Mieszkanie dla Młodych. W sierpniu chętni zakupem złożyli wnioski na dopłaty które jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego wyniosły 66,9 mln zł z czego 5,7 mln to wnioski kredytowe przeniesione z 2018 r. Pieniądze powinny wystarczyć na dofinansowanie dla ok. 2,5 tyś wnioskodawców.

Jeśli chodzi o rok 2018 otwarcie okienek na dofinansowanie nastąpi 2 stycznia , analitycy spodziewają się dużego zainteresowania składaniem wniosków. Najprawdopodobniej pieniądze przeznaczone na dopłaty mogą się skończyć w drugim tygodniu stycznia dlatego warto jest już teraz poszukać Inwestycji spełniającej kryteria programu.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami którzy pomogą w znalezieniu odpowiedniego mieszkania i pomogą w uzyskaniu dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych.

Nie czekaj na ostatnią chwilę, skontaktuj się z nami 500 220 200

 

18.09.2017

RAPORT MIESZKAŃ

Za mieszkania z rynku pierwotnego we wrześniu zapłacimy 8 000 zł za mkw , jest to nieznaczna podwyżka w stosunku do poprzednich miesięcy. Niezmiennie mieszkania od dewelopera są atrakcyjniejsze cenowo od rynku wtórnego. Za kupno lokalu z "drugiej ręki" musimy liczyć ponad 9 300 mkw.

Źródło: www.bankier.pl

 

11.09.2017

FUNKCJONALNA KAWALERKA

Nie wiecie jak urządzić kawalerkę aby była funkcjonalna? Poniżej kilka inspiracji na zaaranżowanie małej przestrzeni

(Źródło: www.urzadzamy.pl http://www.urzadzamy.pl/salon/aranzacje/jak-urzadzic-kawalerke-10-pomyslow-na-aranzacje-kawalerki-zdjecia,14_7782.html )

 

4.09.2017

MIKROKAWALERKI

Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią że deweloperzy budują coraz więcej mikro mieszkań. Z drugiej strony rząd prowadzi prace nad ustawą o minimalny metrażu budowanych mieszkań które według nowych przepisów nie mogą być mniejsze niż 25 mkw.

Mikrokawalerki zapewne nie są opcją dla rodziny z trójką dzieci – to wynika z samej nomenklatury. Skoro apartament jest „mikro”, to pojawia się kwestia metrażu i towarzyszące jej pytanie: Jak bardzo „mikro” ma być nasza mikrokawalerka?. Najprościej odpowiadając na tak postawione pytanie można stwierdzić, że mikrokawalerka powinien być większym pokojem hotelowym. mikrokawalerka to idealna opcja zarówno dla osób o nieszablonowym trybie pracy, takich jak naukowcy, czy biznesmeni, którzy często odbywają delegację i potrzebują własnego miejsca w ścisłym centrum miasta, gdzie toczy się życie biznesowe. Mikrokawalerka to także idealne miejsce dla studenta, który w ciągu dnia nie ma zbyt wiele czasu na przebywanie w mieszkaniu, ale zawsze potrzebuje mieć je „pod ręką”.

Mikrokawalerki można urządzić bardzo łatwo i elastycznie, dostosowując je pod nasze indywidualne wymagania, wygospodarowując przy tym dość dużo wolnej przestrzeni.

 

21.08.2017

TRZYOSOBOWA RODZINA MOŻE DOSTAĆ PÓŁ MILIONA KREDYTU

Jak podaje Open Finance trzyosobowa rodzina może liczyć na 476 tys. zł kredytu hipotecznego na 30 lat. Warunkiem dostania kredytu jest gotówka na wkład własny i opłacenie kosztów transakcji. Według Głównego Urzędu Statystycznego budżet miesięczny rodziny w której dwie osoby pracują powinien wynosić 5 772,06 zł. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wynagrodzenie Polaków wzrosło o 3,5%.

(Źródło: tvn24bis.pl http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/za-przecietna-pensje-rodzina-moze-dostac-pol-miliona-zlotych-kredytu,722292.html )

 

1.08.2017

Stan surowy, standard deweloperski, a może mieszkanie pod klucz?

W ofertach deweloperów spotkasz się z trzema rodzajami wykończenia nieruchomości – surowym, deweloperskim i pod klucz. Pamiętaj jednak, że nie warto opierać się wyłącznie na informacji o rodzaju danego standardu, ponieważ dla każdego z inwestorów może oznaczać on coś zupełnie innego. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania koniecznie zapoznaj się z prospektem, w którym znajdziesz zarówno wyszczególnienie wykorzystanych do budowy materiałów, jak również dokładny opis stanu wykończenia, czyli wszystkiego, co otrzymasz w cenie. Poniżej przedstawiam informacje o tym, czego możesz spodziewać się po poszczególnych standardach.

 

17.04.2017

Marzenia vs zdolność kredytowa

czyli jak szybko zawęzić pole poszukiwań nowego mieszkania

Większość osób zainteresowanych zakupem mieszkania pierwszorzędnie koncentruje się na znalezieniu lokum, które w pełni odpowiada ich oczekiwaniom, a dopiero następnie na znalezieniu odpowiedniego kredytu mieszkaniowego. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę i nie dysponujesz pokaźnym wkładem własnym, determinantę Twojego wyboru powinna stanowić jednak zdolność kredytowa. Znajomość tejże pozwoli Ci na dokładne określenie kwoty, za jaką możesz kupić mieszkanie. Pamiętaj jednak, że większość ofert z rynku pierwotnego dotyczy wnętrz w stanie deweloperskim, które wymagają dodatkowego wykończenia, a co za tym idzie – nakładów finansowych.

 

3.04.2017

ŚREDNIE CENY MIESZKAŃ – MARZEC 2017

Najnowszy raport na Bankier.pl pokazuje sporą różnicę między cenami mieszkań na rynku pierwotnym a wtórnym w Warszawie . Różnica za jeden mkw wynosi ponad 1000 zł.

(Źródło:bankier.pl http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-marzec-2017-Raport-Bankier-pl-7503862.html )

 

20.03.2017

RYNEK NIERUCHOMOŚCI - RAPORT IV KWARTAŁ 2016

Narodowy Bank Polski w raporcie na temat rynku nieruchomości za czwarty kwartał 2016 czytamy że zaobserwowano wzrost zainteresowania chętnych zakupem swojego „M”. "Na rynku nieruchomości mieszkaniowych utrzymuje się faza bardzo wysokiej aktywności (...). Aktywność ta nie generowała dotąd nadmiernych napięć w sektorze nieruchomości ani w sektorze finansowym" - czytamy w raporcie.

(Źródło:tvn24bis.pl http://tvn24bis.pl/nieruchomosci,83/raport-nbp-wysokie-zainteresowanie-zakupem-mieszkan-w-iv-kw-2016-r,723439.html )

 

23.02.2017

ODDALA SIĘ USTAWA O PRZEKSZTAŁCENIU WSPÓŁUŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO GRUNTÓW

Zakładano że ustawa o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów wejdzie w życie 01 stycznia 2017 roku , niestety do tej pory rząd nie skierował jej do Sejmu.

Aktualnie przepisy przy przekształceniu wymagają jednomyślności wszystkich współużytkowników wieczystych, która w dużych wspólnotach mieszkaniowych jest często warunkiem niewykonalnym. Projekt nowelizacji ustawy miał znacznie usprawnić cały proces.

(Źródło:forsal.pl http://forsal.pl/artykuly/1021499,zmiany-w-uzytkowaniu-wieczystym-jeszcze-nie-teraz.html )

 

9.02.2017

Mieszkanie dla Młodych - dopłaty w 2018 r.

205 mln zł tyle można zarezerwować z przyszłorocznej puli na program MDM. Bank Gospodarstwa Krajowego podaje że na 31 stycznia tego roku wykorzystano już 23% środków z puli na 2018 rok.

(Źródło:forsal.pl http://forsal.pl/artykuly/1017379,ruszyl-nowy-wyscig-po-mdm-jak-sie-zalapac-na-doplate.html )

 

23.01.2017

Środki z programu MDM na 2017 r. nadal dostępne

Bogusław Białowąs  z-ca dyrektora departamentu usług agencyjnych BGK informuję że jest jeszcze szansa uzyskania dofinansowania z programu Mieszaknie dla Młodych w 2017 rok -  do dyspozycji pozostało 24 mln zł. Limit na ten rok został wyczerpany w 92 %.

Jeśli chodzi o rok 2018 limit został wykorzystany w 20 %, co prawda pozostaje w puli ponad 600 mln zł. Polecamy niezwlekać z podjęciem decyzji zakupu swojego pierwszego "M".

(Źródło:bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/BGK-dofinansowanie-w-ramach-programu-MdM-nie-skonczylo-sie-3643364.html )

 

 

4.01.2017

Rynek wtórny czy pierwotny- co lepiej wybrać?

Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Rynek pierwotny charakteryzuje się tym, że w większości kupowane mieszkania widzimy tylko na planie oraz na makiecie w biurze sprzedaży. Podczas zakupu możemy jedynie zobaczyć etap zaawansowania prac budowlanych. Nowoczesne budownictwo wiąże się z dużymi udogodnieniami dla mieszkańców. Praktycznie każdy nowo wybudowany budynek posiada swój własny parking podziemny, monitoring, windy, równe ściany, klatki schodowe o wysokim standardzie oraz bardzo dobrze zagospodarowane części wspólne, których na próżno szukać w budynkach o niższym standardzie z rynku wtórnego.

Atutem rynku -pierwotnego jest fakt, że kupując mieszkanie w trakcie budowy, często sam deweloper pozwala Nam zmienić ustawienie ścian, zmienić ich ilość i tym samym zmienić wielkość różnych pomieszczeń. Dodatkowym plusem mieszkań z rynku pierwotnego jest opcja wykończenia mieszkania „pod klucz” przez dewelopera. W niektórych przypadkach zdarza się, że deweloper oferuje takie wykończenie za symboliczną złotówkę.

Większość osób kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym decyduje się na wykończenie mieszkania we własnym zakresie. Pozwala to na stworzenie mieszkania, które będzie w 100% odpowiadało Naszym oczekiwaniom i wyobrażeniom o idealnym mieszkaniu.

 

16.12.2016

RAPORT CEN MIESZKAŃ W WARSZAWIE - GRUDZIEŃ 2016

Niezmiennie stolica jest najdroższym miastem w Polsce jeśli chodzi  o ceny mieszkań , sięgają one prawie 9 000 zł za 1 mkw.  Atrakcyjniejszy dla kupujących jest rynek piertwotny gdzie ceny różnią się od rynku wtórego o niecałe 700 zł  na metrze kwadratowym.

(Źródło:bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-grudzien-2016-7488961.html )

 

7.12.2016

CO PRZYNIESIE NOWY ROK W PROGRAMIE MdM?

Listopad był kolejnym miesiącem zastoju w sprzedaży kredytów z dopłatami w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Kupujący czekają na początek stycznia, kiedy to znów będzie można wnioskować o pieniądze z puli na 2017 rok.

(Źródło:biznes.onet.pl http://biznes.onet.pl/wiadomosci/nieruchomosci/mdm-w-oczekiwaniu-na-nowy-rok/xnhd0l )

 

5.12.2016

ILE ZAJMIE ODŁOŻENIE NA WKŁAD WŁASNY?

Prawie 7 lat tyle zajmie zbieranie na wkład własny 55 – metrowego mieszkania w stolicy , odkładając 1000 zł miesięczne. Wkład własny od  stycznia 2017 roku wyniesie 20 % wartości nieruchomości.

( Źródło:bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-musialbys-odkladac-na-wklad-wlasny-od-2017-roku-7487684.html  )

 

25.11.2016

SPRZEDAŻ MIESZKAŃ CIĄGLE ROŚNIE

Od 2013 roku wzrasta sprzedaż na rynku nieruchomości , co więcej rośnie liczba klientów gotówkowych. W samym wrześniu zakupiono 2,5 tyś mieszkań – większość zakupionych nieruchomości to tak zwane „dziury w ziemi”. Chętni dokonują zakupu mieszkania przed jego powstaniem.

(Źródło:bankier.pl  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Boom-na-krajowym-rynku-nieruchomosci-mieszkaniowych-7486221.html )

 

 

19.11.2016

MIESZKANIE PLUS- LEK NA PROBLEM Z MIESZKANIAMI

Polski rząd w wakacje tego roku ogłosił program Mieszkanie Plus w ramach którego zostanie wybudowane 2 752 733 tanich mieszkań  czynszowych do 2030 roku. Program kierowany jest dla osób których nie stać na zakup własnego mieszkania. 

 

(Źródło: forsal.pl http://forsal.pl/artykuly/994215,dlaczego-polacy-maja-problemy-z-mieszkaniami-problemy-prawne-mieszkaniowki.html )

 

 

15.11.2016

MAŁE MIESZKANIA NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

 

W Polsce wzrasta małżeńst bez dzieci i singli . Od 2005 roku do 2016 roku wzrosła ilośc singli do  ponad 800 tysięcy  a bezdzietnych małżeństw do 23%. Takie dane pobudzają deweloperów do budowania coraz większej ilości małych metrażem mieszkań.

(Źródło bankier.pl https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dobre-prognozy-dla-malych-mieszkan-3612853.html )

 

 

16.05.2015

UŻYTKOWANIE WIECZYSTE – CO TO JEST I CZY NALEŻY SIĘ TEGO OBAWIAĆ

Pomijając samą historię tworu zwanego użytkowaniem wieczystym, którego idea wywodzi się z czasów poprzedniego ustroju, kiedy to władza była święcie przekonana, że wszystkie grunty wchodzące w granice administracyjne miast powinny być własnością państwa, niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie charakterystyki tego często występującego prawa do nieruchomości.

Użytkowanie wieczyste to prawo do użytkowania gruntu zbliżone do prawa własności. Użytkownik wieczysty może swobodnie korzystać z nieruchomości (z wyłączeniem osób trzecich) oraz rozporządzać tym prawem podobnie jak właściciel. Może je sprzedawać, obciążać bądź zapisywać w testamencie. Użytkownik wieczysty ma prawo korzystania z gruntu we wskazany w umowie notarialnej sposób. W przypadku deweloperów jest to np. korzystanie w celu wybudowania osiedla mieszkaniowego.

O prawo użytkowania może ubiegać się każdy: osoba fizyczna, osoba prawna, jak i jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Właścicielem gruntu jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo). Okres na jaki nieruchomość jest oddawana w użytkowanie wieczyste wynosi maksymalnie 99 lat, lecz nie mniej niż 40 lat W przypadku inwestycji deweloperskich w praktyce nie spotyka się okresu innego niż 99 lat.

Ważnym elementem jest fakt, iż użytkownik wieczysty może żądać przedłużenia okresu użytkowania o kolejne 99 lat, zaś właściciel może odmówić przedłużenia okresu tego prawa tylko w przypadku ważnego interesu społecznego.

Dodatkowo od 2005 roku w myśl ustawy z 29 lipca możliwe jest przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we prawo własności na skutek wniosku użytkownika wieczystego bądź osoby fizycznej lub prawnej, która jest posiadaczem lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje udział w prawie użytkowania wieczystego (tj. właściciele mieszkań).

Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego są regulowane raz do roku do 31 marca. Deweloper nabywając prawo użytkowania wieczystego opłaca 15-25 % wartości nieruchomości. Opłaty ponoszone przez mieszkańców są ustalone ustawowo w wysokości 0,3-3%, natomiast dla inwestycji deweloperskich jest to dokładnie 1 %. Wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana, ponieważ ustalana jest na podstawie wartości gruntu. Nie może się to jednak zmieniać częściej niż co 3 lata.

Słowem podsumowania należy wspomnieć, że znaczna większość inwestycji na rynku warszawskim realizowana jest na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, a nie na gruntach będących własnością dewelopera. Większość nabywców musi liczyć się więc z opłatami z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Ważne aby sprawdzić czy prawo użytkowania wieczystego gruntu pod inwestycją zostało udzielone przez Skarb Państwa czy jednostkę terytorialną. Te drugie bowiem niechętnie zamieniają prawo użytkowania wieczystego na prawo własności oraz dodatkowo często aktualizują opłaty.

 

1.04.2014

MIESZKANIA DLA MŁODYCH: NOWY LIMIT DLA WARSZAWY WYNIESIE 6127 ZŁ

6127 zł wynosić będzie od 1 kwietnia tego roku maksymalna cena mieszkania w Warszawie, do którego będzie można uzyskać dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Wojewoda Mazowiecki opublikował wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw . powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla poszczególnych powiatów województwa, wiemy więc, jak przez najbliższe pół roku wyglądać będą w Warszawie i województwie dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych i jakie mieszkania będzie można w nim kupić.

Dla stolicy limit cenowy dla MdM wzrośnie o 262 zł do 6126,90 zł, a maksymalna kwota dopłat dla beneficjenta z dzieckiem wzrośnie o prawie 1,8 tys. do 41,8 tys. zł. W programie MdM kwoty dopłat i limity cen nieruchomości są inne dla miast wojewódzkich, inne dla gmin z nimi sąsiadujących i jeszcze inne dla pozostałych obszarów województwa. Od 1 kwietnia limit cenowy MdM dla gmin sąsiadujących z Warszawą wynosić będzie 4457,51 zł (wzrost o 53 zł), a maksymalna kwota którą będzie można uzyskać w ramach programu to 30,4 tys. zł. Na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego limit ustalony na najbliższe pół roku to 3714,59 zł (wzrost o 44 zł), a maksymalna dopłata w przypadku klienta z co najmniej jednym dzieckiem to 25,3 tys. zł.

Kwota 6126,90 zł to wprawdzie sporo więcej niż w I kw. 2014 r., ale zainteresowani zakupem nieruchomości z dopłatą w Warszawie nadal nie będą mieli łatwo, gdyż średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym (a warto przypomnieć, że program Mieszkanie dla Młodych obejmuje tylko nieruchomości kupione od deweloperów) w granicach administracyjnych miasta to ok. 7,3 tys. zł.

(Źródło: Instytut Gospodarki Nieruchomościami, http://www.ign.org.pl/aktualnosci/7742/mieszkania-dla-mlodych--nowy-limit-dla-warszawy-wyniesie-6127-zl/ )

 

 22.04.2014

NAJWYŻSZA OD 23 MIESIĘCY LICZBA POZWOLEŃ NA BUDOWĘ

140% - aż o tyle wyższa niż przed rokiem była w marcu liczba mieszkań, na budowę których deweloperzy otrzymani pozwolenia - wynika z danych GUS. Firmy budujące mieszkania rozpoczęły też wiele nowych budów. W tym zakresie progres wyniósł ponad 35%.

Marzec był dziewiątym z rzędu miesiącem utrzymywania się dużej aktywności firm deweloperskich. W trzecim miesiącu roku rozpoczęli oni budowę 6 tys. nowych lokali - to wynik o 35,1% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Tak wysoka dynamika jest częściowo wynikiem niskiej bazy. Przypomnijmy, że w marcu 2013 roku wciąż mieliśmy do czynienia z niewielką liczbą nowowprowadzonych do oferty inwestycji. Było to konsekwencją wejścia w życie 10 miesięcy wcześniej tzw. "ustawy deweloperskiej". Chcąc uniknąć jej skutków deweloperzy wprowadzili potężną liczbę mieszkań do sprzedaży przed dniem wejścia w życie ustawy (koniec kwietnia 2012 roku). W konsekwencji przez kolejnych kilkanaście miesięcy liczba rozpoczynanych inwestycji była niewielka.

Obserwowanemu dziś ożywieniu w obszarze nowych budów sprzyjają: tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz program dopłat do nowych mieszkań, co przekłada się na wolumen sprzedaży, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od 6 lat.

W marcu bardzo wyraźny był ponadto ruch w obszarze liczy wydanych deweloperom pozwoleń na budowę. Progres w tym zakresie wyniósł aż 140%. W efekcie, w jednym tylko miesiącu, deweloperzy otrzymali decyzje pozwalające im zbudować 8723 mieszkania. Jest to najwyższy wynik od kwietnia 2012 roku (9634). Przypomnijmy, że był to miesiąc, w którym zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i wydanych pozwoleń była nienaturalnie wysoka, bo wtedy właśnie weszła w życie wcześniej wspomniana "ustawa deweloperska".

(Źródło: Interia.pl Biznes, http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/najwyzsza-od-23-miesiecy-liczba-pozwolen-na-budowe,2009049,4199 )

 IV kwartał bieżącego roku przywitał nas zwiększonym popytem na mieszkania. Największą popularnością wśród kupujących cieszą się mieszkania tanie, o niskich cenach za metr kwadratowy.

W trzech zakończonych kwartałach tego roku, osiem giełdowych spółek sprzedało w sumie 5263 mieszkania, czyli o prawie jedną czwartą więcej niż w analogicznym okresie 2012 r.

Źródło: REAS

 Wyniki sprzedaży mieszkań siedmiu głównych deweloperów giełdowych w III kw. b.r. były o 47% wyższe niż w analogicznym okresie 2012 r. Deweloperzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy znaleźli klientów na prawie 2 tys. lokali. Rok temu było to niecałe 1400 mieszkań. W porównaniu z rokiem 2012 sprzedaż od początku 2013 roku wzrosła o 25% do ponad 5 tys. mieszkań.

•         Spółki Grupy Robyg zakontraktowały 476 mieszkań w III kwartale 2013 roku w inwestycjach na terenie Gdańska i Warszawy (na podstawie komunikatu giełdowego). Wynik uwzględniał rezygnacje klientów. W porównaniu do III kwartału 2012 roku sprzedaż wzrosła o 80% i była największą w skali kraju, wyprzedzając o 62 lokale sprzedaż Dom Development.

•         Sprzedaż Dom development wzrosła z 386 mieszkań w III kw. 2012 do 414 w III kw. 2013 roku. Łączna sprzedaż od początku roku wyniosła 1 139 mieszkań (na podstawie komunikatu giełdowego). Spółka podaje, że kolejny kwartał nie powinien przynieść większych zmian na rynku

•         W III kwartale 2013 r. grupa Polnord sprzedała 283 mieszkania po uwzględnieniu rezygnacji. Oznacza to 35% wzrost wobec III kwartału 2012 r. Od początku roku grupa sprzedała 693 mieszkania wobec 653 w trzech pierwszych kwartałach 2012 roku (na podstawie komunikatu giełdowego).

•         Spółka J.W. Construction sprzedała w III kwartale 2013 roku 275 mieszkań i w porównaniu do analogicznego okresu w 2012 roku była o 38% wyższa. Spółka koncentruje się obecnie na wprowadzeniu do sprzedaży nowych inwestycji. Uruchomiony na początku września projekt na warszawskiej Woli cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów, a ponad 30% oferty zostało już wyprzedane.

•         Budimex Nieruchomości w III kwartale 2013 r. sprzedał z uwzględnieniem rezygnacji 214 mieszkań. Jest to ponad 90% wzrost w zestawieniu z analogicznym okresem 2012 r. Notarialna sprzedaż wyniosła natomiast 45 lokali, podczas gdy w III kw. 2012 roku było to 130 mieszkań.

•         Marvipol w III kwartale 2013 roku znalazł nabywców na 203 mieszkania. Od początku roku sprzedaż sięgnęła 411 lokali. Miniony kwartał okazał się rekordowy w historii spółki, w którym po raz pierwszy miesięczna sprzedaż przekroczyła 100 sztuk mieszkań.

•         Ronson uzyskał 32% wzrost sprzedaży w III kwartale 2013 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2012 r. i wyniósł 123 mieszkania netto. Największym zainteresowaniem cieszyły się warszawskie projekty na Mokotowie (26 mieszkań) i dwa na warszawskiej Woli (49). Od początku roku 418 klientów podpisało umowy, co stanowi 60% wzrost sprzedaży w zestawieniu do trzech kwartałów roku 2012.

Źródło: Komunikaty giełdowe spółek, redNet Property Group, dział Consultingu.

Firma Reas, która monitoruje budownictwo deweloperskie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi, właśnie poinformowała, że tamtejsi deweloperzy zawarli w trzecim kwartale łącznie 9,6 tys. transakcji.

 Duże powody do zadowolenia mieli głównie warszawscy i krakowscy deweloperzy. Ci pierwsi znaleźli chętnych na blisko 4 tys. lokali. Co warte podkreślenia, po raz ostatni sprzedali ich tyle w końcówce 2007 r. W Krakowie odnotowano podobny poziom sprzedaży mieszkań (ok. 2 tys.)

Z kolei poznańscy deweloperzy mogą się pochwalić najwyżej tym, że rośnie im sprzedaż. Niespełna 700 mieszkań sprzedanych w trzecim kwartale nie jest jednak niczym nadzwyczajnym. Już po początku kryzysu tamtejszym deweloperom zdarzały się lepsze okresy. Podobnie było w Łodzi, Wrocławiu i Trójmieście.

Ponadto trzeci kwartał był już piątym z rzędu, gdy liczba sprzedanych mieszkań była wyższa od liczby wprowadzonych na rynek. I to we wszystkich monitorowanych przez Reas aglomeracjach. Pojawiło się ich tam łącznie tylko ok. 5,3 tys. W efekcie oferta się skurczyła, zwłaszcza w przypadku mieszkań gotowych. Na początku roku kupujący mieli do wyboru ponad 54 tys. lokali, zaś pod koniec września - poniżej 44 tys.

Podaż i popyt

Mieszkań na pewno nie zabraknie. Deweloperzy, zwłaszcza ci najwięksi, mają przygotowanych wiele inwestycji. Np. we Wrocławiu w ofercie deweloperów jest ok. 7,2 tys. mieszkań. Jednak w ciągu trzech lat są oni w stanie co najmniej podwoić ich liczbę. Podobnie jest w Warszawie. Wrześniowe dane GUS wskazują na to, że deweloperzy zaczęli budowę ok. 5,3 tys. mieszkań, czyli o przeszło jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Źródło: „Jak tu kupić mieszkanie” Marek Wielgo. http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,14871190.html

Ważne:

v    Czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości mieszkaniowych jest oczekiwanie na funkcjonowanie rządowego programu wspierającego budownictwo mieszkaniowe (program „Mieszkanie dla Młodych” wejdzie w życie od stycznia 2014 r.). Potencjalni kredytobiorcy, zainteresowani mieszkaniami z segmentu popularnego mogą wstrzymywać się z decyzją o zakupie lokalu do czasu wdrożenia nowego programu rządowego. Natomiast widoczne jest ożywienie na rynku deweloperskim wśród nabywców gotówkowych, którzy zwlekali z decyzją o zakupie mieszkania do czasu obniżenia cen ofertowych.

v      Szansą na ożywienie popytu na rynku budownictwa mieszkaniowego będzie uruchomienie w 2014 r. „Funduszu Mieszkań na Wynajem”. Przewiduje się, że program poprawi sytuację deweloperów i jednocześnie spowoduje zmniejszenie ilości mieszkań dostępnych na rynku.

v      W znacznej mierze podaż na rynku nieruchomości mieszkaniowych była uwarunkowana przez ujemne wartości wskaźnika koniunktury w budownictwie oraz przez wejście w życie w 2012 r. tzw. „Ustawy deweloperskiej”. Znaczna liczba mieszkań oddanych do użytkowania w I półroczu 2013 r., zwiększyła istniejącą już nadpodaż z lat poprzednich. Jednoczesny spadek liczby uzyskiwanych pozwoleń na budowę oraz liczby rozpoczynanych inwestycji będzie skutkować stopniowym zmniejszeniem podaży w nadchodzących latach.

v      Zasady udzielania kredytów na zakup mieszkania - zgodnie z zapisami nowej rekomendacji SKNF, które wejdą w życie w 2014 r. - ulegną zmianie. Przyszli kredytobiorcy nie otrzymają kredytu na 100% wartości nieruchomości. Bardziej restrykcyjne przepisy mogą wpłynąć na decyzje zakupowe nabywców, którzy nie posiadają wkładu własnego. Natomiast czynnikami, które mogą pozytywnie wpłynąć na rynek nieruchomości to liberalizacja przepisów rekomendacji T oraz obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Źródło: BRE Bank Hipoteczny SA, Rynek nieruchomości w Polsce. Raport jesień 2013

 

2013-09-20

Eksperci: to dobry moment na zakup mieszkania

Obecnie jest dobry moment na zakup mieszkania - uważają eksperci. Zachętą do tego powinny być niskie stopy procentowe, możliwość zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego do końca roku, dość duży wybór lokali na rynku oraz spadek ich cen w ostatnich latach.

Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Konrad Płochocki ocenił, że od wakacji trwa ożywienie na rynku mieszkaniowym. "Deweloperzy spodziewali się, że pierwszy kwartał tego roku będzie bardzo słaby w związku z wygaśnięciem pod koniec 2012 roku programu +Rodzina na Swoim+ (państwo finansowało przez osiem lat około połowy odsetek kredytu na zakup nieruchomości - PAP), a także brakiem innego wsparcia państwa w zakupie pierwszego mieszkania dla młodych osób" - podkreślił.

Płochocki zwrócił uwagę, że sprzedaż mieszkań w sześciu największych miastach Polski w pierwszym kwartale tego roku była na zbliżonym poziomie do czwartego kwartału 2012 roku i wyniosła ok. 7,5 tysięcy. "W drugim kwartale 2013 roku ożywienie jest jeszcze bardziej widoczne" - powiedział.

Deweloperzy zwracają uwagę, że obecnie rośnie liczba klientów poszukujących mieszkania wśród osób nie mających oszczędności na wkład własny. Najczęściej wybierają oni najtańsze lokale. Deweloperzy oczekują, że te mieszkania będą najlepiej sprzedawały się w czwartym kwartale tego roku.

 

2013-09-20

Przed zakupem wymarzonego M sprawdź dewelopera

Przede wszystkim należy dokonać mądrego wyboru dewelopera. Poza zebraniem porad i opinii wśród rodziny czy znajomych, warto zweryfikować firmę w biurze informacji gospodarczej takim, jak chociażby Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Na dzień 9 września 2013 r. w bazie danych Rejestru znajdowały się 94 firmy deweloperskie z całej Polski, a ich łączne zadłużenie wynosiło ponad 2 miliony złotych. Województwo mazowieckie przodowało w tej statystyce, zarówno ze względu na największą liczbę firm (19), jak i najwyższą wartość ich zobowiązań (blisko 950 tys. zł).

Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że zgodnie z ustawą chroniącą wpłaty nabywców mieszkań, firma posiada rachunek powierniczy, na który trafiają pieniądze klientów. Dobrym pomysłem będzie także zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Na jej podstawie, po ewentualnej upadłości dewelopera, nabywca lokalu może domagać się od banku lub zakładu ubezpieczeń pokrycia wszelkich kosztów w kwocie równomiernej do tej zapłaconej deweloperowi.

 

2013-09-20

Małe mieszkania rzadkością na rynku

Szukający małych mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach nie mają dużego wyboru. Mieszkania o powierzchni do 30 mkw. stanowią ok. 4-6% wszystkich ofert zamieszczanych na portalu otodom.pl.

Odpowiedzią deweloperów na pogorszenie koniunktury na rynku deweloperskim i na zmniejszająca się siłę nabywczą klientów było zjawisko zmniejszania powierzchni mieszkań. O ile jeszcze kilka lat temu metraże w inwestycjach deweloperskich zaczynały się ok. poziomu 30-35 mkw., to obecnie próg ten znajduje się już poniżej granicy 30 mkw. I tak w Warszawie szukający mieszkań na rynku pierwotnym mogą znaleźć mieszkania o powierzchni do 30 mkw. w 32 projektach deweloperskich, podobną liczbą odznacza się pod tym względem Wrocław (29 inwestycji). Największy wybór najmniejszych mieszkań na rynku pierwotnym oferuje Kraków - gdzie we wrześniu br. w ramach aż 40 inwestycji deweloperskich oferowano mieszkania do 30 mkw. Warto dodać, że mieszkania o najmniejszych metrażach charakteryzują się z reguły najwyższą ceną w przeliczeniu na mkw. Poniżej prezentujemy najmniejsze mieszkania dostępne w aktualnych projektach deweloperskich.

 

2013-09-17

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w VIII wzrosła o 8,6 proc. rdr – GUS

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w sierpniu wyniosła 13.455, co oznacza wzrost o 8,6 proc. rdr i wzrost o 4,1 proc. mdm - podał we wtorek GUS.

Od początku roku liczba rozpoczętych budów spadła o 18,2 proc. i wyniosła 85.386.

 

2013-09-12

Światowe ceny mieszkań: Europa w górę, Polska w dół

Tylko w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań na całym świecie wzrosły w 37 na 55 badanych krajów. W Europie - pierwszy raz od 2010 roku - odnotowano niewielki wzrost – wynika z Knight Frank Global House Price Index.

Na Starym Kontynencie najwyraźniej rosną dziś ceny w Turcji, Estonii i Ukrainie. Wszystkie trzy kraje znalazły się w niechlubnej pierwszej dziesiątce rynków notujących największe podwyżki cen.

Po tanie mieszkanie do Grecji

Mimo że w całej Europie średni wzrost cen nieruchomości wyniósł zaledwie 0,7 proc., to rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami są ogromne. Przykładowo w Turcji (położonej częściowo w Europie), która odnotowała największe podwyżki, ceny nieruchomości wzrosły w ciągu dziewięciu miesięcy o 12,2 proc., z kolei w Grecji, w której wystąpiły największe obniżki, ceny spadły w ciągu roku o 11,5 proc.

Jeśli roczne zmiany cen w poszczególnych państwach nie robią wrażenia, to nie da się tego powiedzieć o obniżkach w odniesieniu do okresu szczytowych stawek sprzed kilku lat. Przykładowo ceny nieruchomości w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech są obecnie niższe odpowiednio o 31 proc., 29 proc. i 15 proc. od tych osiąganych w okresie boomu. Na ten moment nie zapowiada się, żeby miały zacząć rosnąć.

Knight Frank Global House Price Index - zestawienie wybranych krajów w odniesieniu do rocznych zmian cen nieruchomości.

Polskie ceny w dół

W zestawieniu Knight Frank Polska znajduje się na 47. miejscu i jest w grupie krajów odnotowujących obniżki na rynku nieruchomości. W ciągu analizowanych dziewięciu miesięcy* cen nieruchomości spadły tu o 3,8 proc.

Wśród sąsiadów (Białoruś nie została uwzględniona w zestawieniu) nieznaczne spadki cen wystąpiły tylko w Czechach (0,3%). U pozostałych państw ościennych ceny pną się w górę – na Ukrainie o 10,9%, w Rosji o 6,4% (ciężko wskazać faktyczną zmianę, jaka wystąpiła w europejskiej części kraju), Niemczech o 5,4%, Litwie o 1% i Słowacji o 0,2%.

Zainteresowała Ciebie nasza oferta?

Formularz kontaktowy

Wypełnij formularz, a specjalnie dla Ciebie przejrzymy oferty ponad 200 Inwestycji w Warszawie oraz okolicy i przedstawimy tylko te propozycje sprzedaży Nowych Mieszkań bez prowizji i w najniższych cenach które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania.

Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 5 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135, z późn. zm.) przez administratora danych, CentralSpace S.A. z siedzibą Trzech Budrysów 29/28, 02-381 Warszawa, w celu przedstawienia oferty handlowej CentralSpace S.A., a także w celach marketingowych. Podanie danych osobowych CentralSpace S.A. jest dobrowolne, poprzez zaakceptowanie niżej wymienionych oświadczeń.