Mieszkanie dla młodych

 

 

 

Od stycznia 2014 roku mogliśmy liczyć na dofinansowanie swojego pierwszego mieszkania z budżetu państwa w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Rządowy program był planowany na okres 5 lat. Czas realizowania projektu kończy się 30 września 2018 roku. Na ostatni rok w ramach funkcjonowania programu przewidziano kwotę 762 mln złotych , jest to wyższa kwota dofinansowania od 2017 roku o 16 mln .

Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób które poszukują własnego „M”, co pokazują najnowsze dane z sierpnia 2017 roku. Do rozdzielenia było 67 mln zł, które zostały wyczerpane w ciągu 6 godzin. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa do 31 sierpnia tego roku zawarto 96 135 umów kredytowych z dofinansowaniem programu Mieszkanie dla Młodych.

W artykule chcemy Państwu przybliżyć najważniejsze informacje o programie. Zdaniem wielu ekspertów osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w pełni wykorzystały bonus jakim był uruchomienie programu Mieszkanie dla Młodych. 

Kryteria MDM

 • Podstawowym warunkiem do skorzystania z programu jest wiek wnioskujących :35 lat. Jeśli chodzi o małżeństwa jest brany pod uwagę wiek młodszego małżonka
 • Beneficjent nie może posiadać innego mieszkania(również w przeszłości)- to kryterium nie dotyczy osób/rodzin z trojgiem dzieci
 • Kredyt hipoteczny na co najmniej 50 % ceny mieszkania, tylko w walucie polskiej na okres przynajmniej 15 lat
 • Cena nieruchomości nie może przekroczyć 6 404,65 zł / mkw(wskaźnik Mieszkania Dla Młodych w Warszawie w trzecim kwartale 2017 roku) 

   

Wysokości dofinansowania

Uczestnicy programu MDM mogą liczyć na przyznanie w różnej wysokości dopłat, są one uzależnione od :

 • 10% dopłaty dla osób samotnych i małżeńskich bez dzieci
 • 15% dopłaty dla osób i małżeństw, które wychowują jedno dziecko
 • 20% dopłaty dla osób i małżeństw, które wychowują dwoje dzieci
 • 30% dopłaty dla osób i małżeństw, które wychowują co najmniej troje dzieci

   

Dodatkowo beneficjentom którym narodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko należy się 5% dofinansowanie na spłatę kredytu. Dofinansowanie przysługuje do 5 lat od dnia zakupu lokalu mieszkalnego.

Kolejnym warunkiem jest sama powierzchnia użytkowa. Jeśli chodzi o osoby i małżeństwa z dwójką dzieci mieszkania muszą mieć metraż do 75 mkw natomiast dom jednorodzinny wielkość do 100 mkw. Rodziny wychowujące co najmniej trójkę dzieci mają powiększoną powierzchnię obiektu mieszkalnego. Dom do 110 mkw , mieszkanie do 85 mkw. Przez powierzchnię użytkową jak podaje USTAWA z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego art. 2 ust. 1 pkt 7 należy rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

Należy pamiętać że chociaż program Mieszkanie dla Młodych nie ma surowych warunków, beneficjent może stracić dopłatę jeśli:

 • w ciągu 5 lat beneficjent sprzeda lub odstąpi od współwłasności lokalu mieszkalnego
 • jedna ze stron odstąpi od zakupu nieruchomości
 • wynajmie, pod wynajmie lub użyczy nieruchomość przed wpływem 5 lat
 • w ciągu 5 lat od zakupu nastąpi zmiana przeznaczenia mieszkania
 • beneficjent zostanie właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej, przed upływem 5 lat
 • uczestnik programu MDM spłaci kredyt przed upływem 5 lat

   

Kolejne otwarcie okienka na dofinansowanie nastąpi 02 stycznia 2018 roku analitycy spodziewają się dużego zainteresowania składaniem wniosków. Najprawdopodobniej pieniądze przeznaczone na dopłaty mogą się skończyć w drugim tygodniu stycznia, dlatego warto jest już teraz poszukać inwestycji spełniającej kryteria programu.

Wspieramy ludzi młodych, dążących do stabilizacji życiowej i chcących rozpocząć samodzielne życie we własnym, nowym mieszkaniu. Proponujemy nieruchomości, które doskonale sprawdzą się zarówno dla osób samotnych, jak również młodych małżeństw. Mieszkanie te spełniają wszystkie kryteria, jakie zostały uwzględnione w regulaminie. Jesteśmy pewni, że urzeczywistnią one Państwa oczekiwania.

Nie czekaj na ostatnią chwilę, skontaktuj się z nami

Tel. 500 220 200

 

MDM – sprzedaż mieszkań i spełnienie marzeń wielu młodych ludzi. 

Zainteresowała Ciebie nasza oferta?

Formularz kontaktowy

Wypełnij formularz, a specjalnie dla Ciebie przejrzymy oferty ponad 200 Inwestycji w Warszawie oraz okolicy i przedstawimy tylko te propozycje sprzedaży Nowych Mieszkań bez prowizji i w najniższych cenach które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania.

Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 5 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135, z późn. zm.) przez administratora danych, CentralSpace S.A. z siedzibą Trzech Budrysów 29/28, 02-381 Warszawa, w celu przedstawienia oferty handlowej CentralSpace S.A., a także w celach marketingowych. Podanie danych osobowych CentralSpace S.A. jest dobrowolne, poprzez zaakceptowanie niżej wymienionych oświadczeń.